Slovníček - PS4 - Playstation 4

Herní konzole Sony Playstation 4 se poprvé začala prodávat před vánocemi 2013 za velmi příjemnou cenu lehce přes 10.000 Kč jako následovník populární Playstation 3 (není však zpětně kompatibilní a lze na ni hrát jen hry pro PS4).
Výhodné ceny bylo dosaženo použitím hardwaru hodně blízkého běžnému PC mainstreamu, což ale na druhé straně znamená, že výkon PS4 je řádově jen 10 krát větší než výkon jeho předchůdce PS3. V praxi to znamená, že Sony PS4 by měla zvládnout hry ve full HD rozlišení se snímkovou frekvencí až 60 fps, ale na hry v ultra HD rozlišení si stále budeme muset počkat na další generaci herních konzolí.

  • Sony PS4 je vybaven 8 GB RAM, osmijádrovým x86-64 procesorem s integrovaným GPU a blue ray mechanikou schopnou číst blue ray média s kapacitou až 400 GB.
  • Samozřejmostí je rozhraní wifi, usb 3.0, bluetooth a ethernet. Pro připojení k TV slouží HDMI výstup a k receiveru s dekodérem prostorového zvuku je ji možné připojit přes optický audio výstup.
  • Zato na staré analogové TV již Playstation 4 nepřipojíte, protože nedisponuje žádným výstupem analogového videosignálu.

Playstation 4 vyžaduje instalaci všech her na harddisk, kdy hru můžete začít hrát již v průběhu instalace (ta často zabere desítky minut z důvodů obrovské paměťové náročnosti instalovaných PS4 her, které běžně zaberou na harddisku několik desítek gigabytů datového prostoru).

S konzolí PS4 (mimochodem stále má integrovaný zdroj uvnitř "krabice" na rozdíl od konkurenční XBox One, která má zdroj umístěn externě a přesto má větší obal než PS4) dostanete v balení jeden kus vylepšeného bezdrátového ovladače Sony Dualshock 4, který kromě lehkých designových změn má nově dotykovou plochu simulují touchpad, mono reproduktor, konektor pro připojení headsetu, světelný senzor pro spoluprácí s PS4 kamerou, vylepšenou vibrační odezvu a tříosý gyroskop s akcelerometrem. Nabíjení Dualshock 4 ovladače se provádí klasicky připojením přes USB káblík k PS4 konzoli (i při nabíjení lze ovladač používat k ovládání konzole).


Playstation 4 podporuje funkci Remote Play, díky níž můžete použít kapesní herní konzoli PS Vita jako ovladač pro hraní PS4 her!
PS4 hry nemají regionální ochranu, takže můžete hrát např. hry dovezené ze zámoří na evropském modelu Playstation 4.
Poněkud nepříjemnou změnu je placený multiplayer - pokud chcete hrát většinu her na PS4 přes internet v multiplayeru, budete muset mít předplacenou službu Playstation Plus. Naštěstí ta není příliš drahá (cca 100 Kč měsíčně) a vzhledem k tomu, že kromě online multiplayeru s ní získáte každý měsíc nějakou hru zdarma, tak jde o docela výhodnou službu, kterou můžeme každému jen doporučit.Zpět
 

Hry