Slovníček - PS Vita

PS Vita nebo také Playstation Vita je poslední přírustek do rodiny kapesních herních konzolí od Sony. Nahrazuje tak veleúspěšnou řadu handheldů PSP. Na trh se dostává ve dvou verzích - Wifi a 3G, kdy verze 3G je oproti Wifi modelu vybavena navíc technologií mobilní komunikace 3G a po vložení SIM karty s datovým tarifem získáte přístup na internet, včetně možnosti online multiplayeru.

Oproti PSP konzolím přináší drtivý technologický pokrok a v době svého uvedení na trh (vánoce 2011) byly Playstation Vita nejvýkonější kapesní herní konzolí na světě.

Nejdůležitější parametry Playstation Vita:

  • - překrásný dotykový OLED displej s rozlišením 960x544 pixelů
  • - čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A9
  • - čtyřjádrový 3D grafický čip PowerVR
  • - 512 MB RAM 128 MB VRAM
  • - zadní doteková plocha
  • - třiosý akcelerometr, gyroskop a kompas
  • - celkem 16 ovládacích tlačítek
  • - dvě analogové ovládácí páčky, které z PS Vita dělají krále přenosných videoher
  • - přední a zadní kamera, mikrofon
  • - wifi, blueetooth, 3G (pouze v modelech označených 3G)


Hry na PS Vita se distribuují buď digitálně přes PSN (doporučujeme pořízení předplatného služby Playstation Plus, která vám za pár korun dá každý měsíc plnou hru na Playstation Vita zdarma), nebo na fyzickém nosiči, kterým je malý paměťový modul (cartridge) prodávaný v plastové krabičce s bookletem.
Pro hraní her na PS Vitu budete potřebovat dokoupit paměťovou kartu, jinak totiž nelze většinu her ani spustit. Doporučujeme raději větší než menší kapacitu, obzvlášť pokud máte v plánu kupovat hry v digitální distribuci - např. nejlepší střílečka na Vitu (platí v roce 2014) hra Killzone Mercenary zabere po stáhnutí z internetu téměř celou 4 GB paměťovou kartu!

PS Vita nemá žádnou optickou mechaniku, takže hry pro PSP, které se prodávají na UMD discích si na ni nespustíte, i když softwarově je zpětně kompatibilní s PSP hrami. Jedinou možností jak spustit PSP hry na PS Vita je jejich nákup v digitální distribuci, stažení na paměťovou kartu a spuštění z ní.

PS Vita je impresivní kus hardware, s hrami je to však bohužel slabší a je velkou otázkou zda i v budoucnu budou vznikat špičkové áčkové tituly. Nepříjemná je i nemožnost připojení PS Vity k TV, přestože by hry vzhledem k vysokému rozlišení jejího displeje vypadaly slušně i na LCD TV (a jak jeden vývojář prozradil, tak původně se s připojením k TV počítalo). Pro tento účel ale později vznikla samostatná herní konzole Playstation Vita TV, kterou lze přes HDMI připojit k TV a hrát na ní některé Vita hry ovládáné skvělým ovladačem Sony Dualshock 3. Ovšem v tomto případě už nejde o přenosnou herní konzoli a navíc s ní nejsou kompatibilní ty Vita hry, které vyžadují specifické ovládácí prvky, které Vita TV nemá (dotýkový displej, touchpad, kamery, mikrofon).
Moc také nepotěší ani nemožnost výměny baterie v PS Vita.

PS Vita má internetový prohlížeč s podporou javascriptu a HTML 5, nicméně nezvládá zpracovat webové stránky s flashem.

Remote Play je název velmi pokrokové technologie, která vytváří skvělý ekosystém s Playstation 4. PS Vita pak může sloužit pro zobrazování a hraní her, které běží na samotné PS4 a to i přes internet, na vzdálenost tisíců kilometrů!

Aktualizace: V roce 2014 se v Evropě začal prodávat model PS Vita Slim (PS Vita 2000), který ačkoliv není na pultech levnější, přinášející zmenšení rozměrů, snížení hmotnosti o cca 15 procent a přítomnost 1 GB flash paměti pro ukládání herních dat (tato paměť je však dostupná jen v případě, že nemáte žádnou paměťovou kartu a je určena asi jen pro ty největší šetřílky). Nově je PS Vita Slim vybavena micro USB konektorem Bohužel však již nedisponuje excelentním OLED displejem, ale méně kontrastním SLCD. Jen malou náplastí je cca o jednu hodinu větší výdrž baterie nové Slim Vity.Zpět
 

Hry