Jaký volant koupit na Playstation 3 ?

Jaký koupit volant na Playstation 3 ? Máte-li rádi závodní automobilové hry, nebo jen chcete dětem dopřát dopřát autentičtější zážitek při hraní závodů na PS3, potom zřejmě vyvstane otázka, který volant koupit ? Odpověď je možná jednodušší, než vás v první chvíli napadne při pohledu na ne zrovna malý výběr volantů pro Playstation 3. Pro výběr správného volantu na PS3 je rozhodující především:

Je volant určen pro děti nebo pro náročnějšího fanouška rallye ?

  • pokud jde o volant na Playstation 3 určený pro děti nebo pro příležitostného hráče rallye her, potom doporučujeme volanty v cenové kategorii okolo 1000 Kč, které jsou vybaveny vibracemi (tzv. vibration feedback ovládaný motorkem uvnitř volantu). Žádné zvláštní vychytávky v této cenové kategorii nečekejte, ale můžete si být jisti, že kvalita volantů s cenovkou okolo 1000 Kč je výrazně vyšší než to, co se pod názvem "volant" někdy prodává za méně než 500 Kč - těmto extrémně levným výrobkům doporučuji se v každém případě vyhnout (o kvalitě zpracování nemůže být řeč, pohyblivé části mají velké vůle, vydávají vrzavé zvuky atd.)

  • volant pro Playstation 3 a PC

  • v případě, že si volant chce pořídit náročnější uživatel a očekává se, že hraní s volantem bude častější, potom nezbývá než zapomenout na všechny levné modely a poohlédnout se v cenové kategorii nad 1000 Kč:

Situace na trhu v české republice je taková, že co se týče volantů pro náročnější uživatele, běžně lze koupit pouze výrobky Logitech. Za necelých 2000 Kč bylo možné koupit volant Driving Force od Logitechu (někdy i v bezdrátové variantě). Ten reprezentuje velmi slušnou střední třídu s kvalitním zpracováním, dobrou ergonomií věnce volantu a také funkcí force feedback poskytující věrnější zážitek z jízdy tím, že pomocí motorků uvnitř volantu je simulována síla, kterou volant působí proti rukám závodníka. To vám umožní podle chování volantu rozeznat rozdílné jízdní povrchy jako je silnice, štěrky, hrboly ... Pochopitelně pokud narazíte do zdi s volantem vybaveným force feedback funkcí, tak tento náraz ve volantu také pocítíte. Podmínkou využití force feedback je samozřejmě to, že hra ji musí podporovat. To pochopitelně není problém u rallye simulátorů, ale počítejte s tím, že jednoduší arkádově zaměřené závody nemusí force feedback podporovat a v takovém případě se volant chová jako by tuto funkci neměl. Bohužel tento zdařilý volant se již nevyrábí, takže zřejmě nezbyde než se podívat po jiném výrobku - např. po volantu s oficiální licencí Ferrari. Driving Force volant na Playstation 3

Volant  Ferrari GT Experience 2in1 je duální volantem, který lze použít jak na Playstation 3 tak i na PC. Vybaven je automatickým centrováním s realistickým odporem (citlivost volantu se dá nastavit), celkem 11 programovatelnými tlačítky, křížovým ovladačem, dvěma pedály a pádly pro sekvenční řazení pod volantem ve stylu Ferrari. Na PC je volant vybaven technologií touchsense - vibrační odezva v hrách, které ji podporují.

Technologicky nejde o žádnou špičku, ale rozhodně je kvalitnější než základní volanty s cenovkou pod 1000 Kč. Bohužel ve střední třídě je výběr volantů stále chudší a to díky tomu, že zákazníci si žádají stále levnější zboží a to se samozřejmě odráží v kvalitě takových výrobků. Dražší střední třída se díky tomu stává špatně prodejnou a pro výrobce nerentabilní (raději budou produkovat masově levné volanty, nebo v menších množstvích výrazně dražší volanty s vysokými maržemi).

Ferrari volant na Playstation 3

Můj osobní typ (pokud to myslíte s hraním automobilových simulátorů na PS3 vážně) je ovšem nešetřit na volantu za každou cenu a pořídit rovnou špičku střední třídy, kterou je opět se značkou Logitech model Driving Force GT.  Velmi robustní provedení, otáčení volantu v rozsahu 900 stupňů, silné motory pro force feedback a navíc kvalitní stabilní plynový a brzdový pedál s úchytným systémem na koberec. Bohužel volant Driving Force GT se již nevyrábí a na trhu je dostupný jen extra kvalitní high end závodní volant Driving Force G29, který je však cenově poněkud výše. Aby volant G29 fungoval na PS3 je nutné přepnutí přepínače jeho režimu do polohy PS3. V tomto režimu se volant chová jako starý dobrý Driving Force GT a bude tedy funkční ve všech PS3 hrách, které Driving Force GT podporují.

Pro plné využití volantu jsou třeba hry, které podporují otáčení volantem v plném rozsahu 900 stupňů - např. Gran Turismo 5, NFS Undercover, NFS Shift, Superstars V8, Supercar Challenge, Midnight Club Los Angeles a další.

Driving Force GT

 

Hry