Slovníček - XBox 360 konzole

Microsoft Xbox 360 je herní konzole od společnosti Microsoft, vyvinutá ve spolupráci se společnostmi IBM, ATI, Samsung a SiS, která je přímým následníkem konzole Xbox a konkurencí pro PlayStation 3 a Nintendo Wii. Díky službě Xbox Live můžete hrát s hráči po celém světě, stahovat dema, trailery a další herní materiál. Jako první přinesla videohry v HD rozlišení.

Xbox 360 není, ale jen herní konzole. Umožňuje například poslouchat hudbu, sledovat filmy, či prohlížení obrázků. Xbox 360 byl poprvé oficiálně představen 12. května 2005 na hudební televizi MTV, ale u nás se začal prodávat až 3. listopadu 2006. Microsoft uvedl na trh hned tři verze Xbox 360 a to Xbox 360 Elite, Xbox 360 Premium a Xbox 360 Arcade System.

  • Ovladač Xbox 360 vychází z původního konceptu pro původní Xbox 1 herní konzoli. Ovladač je vybaven bezdrátovou technologií, která umožňuje až devítimetrový dosah a výdrž na dvě tužkové baterie je až čtyřicet hodin.

  • Pro připojení k LCD/plasma TV potřebujete dokoupit HDMI kabel, který paradoxně není součástí balení XBox 360 konzolí (to obsahuje jen téměř zbytečný AV kabel, se kterým ale nelze využít HD rozlišení a kvalita obrazu na metrové uhlopříčce moderní TV bude katastrofální).

  • Pro začátečníky můžeme doporučit náhlednout do nákupního rádce na XBox 360, který vám stručně přiblíží jaké doplňky budete potřebovat k XBox 360 konzoli.

Herní konzole XBox 360 můžete aktuálně (2015) pořídit buď v nejlevnější verzi bez pevného disku (verze se 4 GB vnitřní flash pamětí), nebo ve verzi s vestavěným 500 GB harddiskem, který umožňuje koupi a stažení plných verzí her přes internet, ukázek her, rozšiřujících balíčků a v neposlední řadě umožní hraní nejnovějších náročných her, které vyžadují instalaci více než 4GB dat na pevný disk (např. GTA 5, Wolfenstein New Order, Far Cry 4 apod.).
Pokud se rozhodnete pro levnější 4GB verzi, můžete pevný disk pro XBox 360 kdykoliv později dokoupit.
Verze s harddiskem 500 GB i základní 4 GB model jsou navíc dostupné v tzv. Kinect bundle se senzorem Kinect umožňujícím pohybové ovládání Kinect her či realizaci vašich videohovorů přes internet.
Pro hraní XBox 360 her přes internet (např. pomocí vestavěného wifi) je třeba pořídit si předplatné služby XBox Live Gold. Tím získáte kromě online multiplayeru také každý měsíc zdarma až dvě nové hry v rámci programu Games for Gold (vyžaduje pevný disk 500 GB). A nesmíme zapomenout ani na internetový prohlížeč Internet Explorer, který jako předplatitel XBox Live Gold budete mít plně k dispozici.

Hardwarové specifikace herní konzole Xbox 360:

Mikroprocesor 3.2 GHz PPC Tri-Core Xenon
Grafická karta 500 MHz ATI Xenos
Paměť 512 MB RAM GDDR3 700 MHz
Pevný disk 2.5’ SATA
Komunikace Ethernet port a otvor pro WiFi adaptér (802.11 a/b/g)
Porty 3 x USB 2.0 (u modelu Slim je portů celkem pět)
Mechanika 12-ti rychlostní DVD mechanika (DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-RW, WMA CD, MP3 CD a JPEG Photo CD)

 

  • Novinkou se stal v roce 2010 model XBox 360 Slim (XBox 360S). Konzole s nižší spotřebou v inovovaném slim designu přinesla proti předchozím modelům (arcade, premium, elite) také navíc integrovaný Wifi modul pro bezdrátové připojení k internetu a vyšší počet usb portů (hlavně pro bezproblémové připojení Kinect senzoru).

  • Posledním modelem uvedeným na trh v roce 2013 je XBox 360E, někdy též označovaný kódovým označením Stingray (nebo Slim mini), který je optimalizovan na snížení hmotnosti, spotřeby a výrobních nákladů.

XBox 360E nemá optický audio výstup pro připojení k receiveru a má odlišné konektory pro připojení AV kabelu a napájecího zdroje, který tak jako u všech předchozích verzích XBox 360 zůstává jako externí "cihla".

Pokud vás zajímá velmi povedená technologie ovládání her pohybem, potom zvažte zakoupení XBox 360 konzole označované jako tzv. Kinect bundle, který navíc obsahuje Kinect senzor, který je pro hraní pohybových her na XBox 360 nezbytný. A jestli jste o Kinectu ještě neslyšeli, pak je pro vás určena recenze pohybového ovládání her Kinect.

 Zpět
 

Hry